Motor při práci produkuje teplo, které je nutné odebírat a optimálně regulovat. O to, aby se motor auta nepřehříval, se stará chladič naplněný chladicí kapalinou. Ta odvádí teplo z motoru, v chladiči se opět ochladí a cirkuluje dál dokola. Pro správnou funkci chladicího systému musí být chladicí kapaliny jednak dostatek, zároveň musí mít správnou hustotu. V případě, klesla-li by hustota kapaliny pod mezní hodnotu, mohlo by v zimě dojít k zamrznutí a poškození motoru. Kromě zamrznutí chrání kapalina chladicí ústrojí před korozí a před degradací gumového těsnění a hadiček.
Co se může stát, pokud budete dolévat jenom destilovanou vodu
Pakliže budete do chladiče dolévat samotnou destilku, zpočátku se nic nestane, pouze mírně zředíte nemrznoucí chladicí kapalinu a uberete ji na hustotě, tedy i teplotě tuhnutí. Pokud z nějakého důvodu kapalinu zředíte natolik, může se stát, že vám v zimě zkrátka zamrzne a to rozhodně nechcete. Z fyzikálního hlediska totiž voda zmrazením zvětšuje svůj objem, a tak může dojít k poškození bloku motoru, který se silou zmrzlé vody doslova roztrhne a praskne. K tomu, aby nedošlo k nenávratnému poškození bloku motoru, slouží mrazové zátky, které zmrzlá kapalina vytlačí ven a ochrání motor před větším poškozením, nicméně ani tak nejsou všespasitelné.
Jak změřit chladicí kapalinu
K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je.
Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku). V trubičce (tělo hustoměru) se nachází plovák, který se díky kapalině částečně zvedne (princip Archimédova zákonu). Trubička má na sobě stupnici, podle níž zjistíte hustotu (případně rovnou teplotu tuhnutí).
Pokud zjistíte, že máte spíše obarvenou destliku než chladicí kapalinu, obraťte se na servis a nechte ji kompletně vyměnit.