Motoristy během jízdy může překvapit ledacos, obzvlášť za zhoršených povětrnostních podmínek. Velice nepříjemnou věcí může být akvaplaning, kterému se dá vcelku jednoduše předcházet, o poznání složitější je pak vůz zvládnout a neztratit nad ním kontrolu. Pokud si ale myslíte, že nové pneumatiky s hlubokým dezénem jsou zcela spasitelné, nejspíše vás vyvedeme z omylu.
Co je aquaplaning
Laicky řečeno, jde o stav, kdy se na silnici nahromadí spousta vody, kterou už pneumatika nedokáže odvést, což před ní vytvoří takzvaný vodní klín, kolo nadzvedne a rázem ztratí kontakt s vozovkou. Styčná plocha pneumatiky se dotýká namísto vozovky právě vodního sloupce, čímž se výrazně zhoršuje ovladatelnost automobilu a zvyšuje riziko dopravní nehody. Aquaplaning lze přirovnat, co se do ovladatelnosti vozu týče, ke krátkodobé jízdě na ledu.
Co způsobuje aquaplaning a jaké faktory zvyšují jeho riziko
Jak jsme již v úvodu nastínili, aquaplaning se odehrává mezi mokrou vozovkou a pneumatikou. Vznik a samotná míra aquaplaningu závisí především na množství vody, stavu pneumatik, povrchu vozovky, ale v neposlední řadě na rychlosti. Platí jednoduché pravidlo. S narůstající rychlostí narůstá i riziko vzniku aquaplaningu.
Pneumatiky
Sjeté pneumatiky s minimální hloubkou dezénu neplní dostatečnou funkci odvodu vody. Zkrátka čím nižší vzorek mají, tím hůře vodu odvedou. I šíře pláště hraje roli. Širší pneumatika díky větší ploše bude opět náchylnější k aquaplaningu. Přehuštěná nebo podhuštěná pneumatika taky nevěstí nic dobrého. Rozhodně berte v potaz, že ani nové pneumatiky vás před aquaplaningem úplně neochrání.
Voda
Zvýšené riziko očekávejte v místech, kde se na vozovce koncentruje velké množství vody. Dobře udělaná nová silnice i při hustém dešti nebude tak nebezpečná, jako silnice s vyjetými koleji, kde se udrží poměrně vysoký vodní sloupec i za menšího deště a po delší dobu. Buďte na pozoru i u větších kaluží nebo vytékající vody z polí, která může snadno překvapit.
Rychlost
Rychlost hraje zásadní roli a ve většině případů stojí za vznikem aquaplaningu. Ještě zopakujeme, čím vyšší rychlost vozidla, tím vyšší je riziko.
Aquaplaningu lze předejít kvalitním obutím v kombinaci s přizpůsobenou rychlostí vzhledem k aktuální povětrnostní situaci.
Jak poznám aquaplaning a jak se nejlépe zachovat
Jestliže se vám nikdy nic podobného nestalo, i přesto aquaplaning jednoznačně poznáte. Nejprve ucítíte menší rázy do volantu od přední nápravy. Dále mohou prudce stoupnout otáčky motoru, a to díky ztrátě přilnavosti pneumatik.
Když už se vše blesku rychle odehraje, zachovejte, pokud možno chladnou hlavu a nejednejte zbrkle. Snažte se neměnit směr, držet pevně volant, sundat nohu z plynu a vymáčknout spojku. Za žádnou cenu nekruťte volantem. Při aquaplaningu je riziko smyku několikanásobně vyšší. Poté by se měla kola automobilu opět “chytnout“. Každopádně ideální je se do podobné situace vůbec nedostat, předvídat a mít na paměti faktory jako jsou pneumatiky, voda a rychlost.