Turbodmychadlo dnes najdeme ve většině aut, ať už v benzinových nebo naftových, osobních nebo dodávkových. Turbo není zrovna nejlacinější součástkou, výměna nebo repase přijde i na několik desítek tisíc, proto by každý řidič měl vědět, jak se k němu chovat, aby vydrželo co možná nejdelší dobu.
Po jízdě je potřeba turbo uchladit
Asi největší smrt pro turbodmychadlo je špatné dochlazování. Turbo totiž pracuje při velmi vysokých teplotách, zvlášť během rychlé jízdy. Olej je právě médium, které se stará o jeho chlazení tím, že systémem cirkuluje a teplo odvádí pryč. Jenže jakmile vypnete motor, přestane i olej cirkulovat a rozpálené turbo se bude dotáčet bez chlazení. Podobné situaci lze jednoduše předejít. Pár minut před tím, než s autem zastavíte, stačí zvolnit tempo jízdy. Navíc je vhodné po zastavení nechat motor běžet ještě nějakou dobu na volnoběh, tím turbo zaručeně dochladíte.
Zahřátý motor je základ, u turbomotorů to platí dvojnásob
Pro využití motoru v plném rozsahu je nutné jej zahřát na provozní teplotu. Tím nemyslíme pouze zahřátí chladicí kapaliny, ale především oleje, který maže i turbo. To potřebuje pro správnou funkci olej zahřátý na provozní teplotu, aby měl adekvátní vlastnosti, jinak turbu hrozí zadření nebo jiné vážné poškození. Motor tedy vždy zahříváme klidnou jízdou.
Turbu nesvědčí ani nízké otáčky motoru
Další nešvar, kterého se řidiči dopouští, je podtáčení motoru, což turbu vůbec neprospívá. Turbo produkuje velký tlak, který během nízkých otáček motoru nemůže efektivně předat dál, aby vůz zrychlil. V tu chvíli nežádoucí tlak působí na součásti motoru, především písty, ale i jiné komponenty, jenž se mohou nenávratně poškodit.
Některá turbodmychadla mají systém natáčecích lopatek, které dle potřeby upraví svůj úhel náklonu a turbo se stává efektivnějším. Jestliže motor pravidelně podtáčíte, může se snadno stát, že i mechanismus natáčecích lopatek zatuhne a přestane fungovat. Proto zahřátý motor alespoň čas od času pořádně prožeňte ve vyšších obrátkách!
Kvalitní palivo
A v neposlední řadě tankujte kvalitní pohonné hmoty na ověřených čerpacích stanicích. Turbomotory jsou mnohem náchylnější na kvalitu paliva, než ty atmosférické, především díky vyšším tlakům a teplotám, ve kterých pracují. Motoru může jenom prospět, když natankujete palivo s vyšším oktanovým nebo cetanovým číslem.