Jedním z nejdůležitějších prvků pasivní bezpečnosti aut jsou pásy. Jde o bezpečnostní zařízení, které se používá v dopravních prostředcích k eliminaci následků nehody. Používání bezpečnostních pásů patří mezi naprostý základ a pro většinu řidičů je poutání automatické (alespoň by mělo být). Soudobá auta jsou vybavena celou řadou airbagů. Aby airbagy fungovaly správně a účinně, je nezbytné, aby byli pasažéři připoutáni.
Jak na pásy pohlíží česká legislativa
V České republice upravuje používání bezpečnostních pásů zákon č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích. Užití bezpečnostních pásů je povinné, až na několik výjimek. V případě porušení pácháte dopravní přestupek, za který vám hrozí pokuta (blokově do 2 000 Kč, ve správní řízení až 25 000 Kč) a tři trestné body. Jako řidič jste rovněž povinen před jízdou vyzvat spolucestující k připoutání, nicméně pokud nejsou nezletilé, nenesete za ně odpovědnost. Všechny dálkové autobusy s datem výroby 2004 a mladší jsou vybaveny bezpečnostními pásy a cestující mají povinnost je použít.
Jak se správně připoutat
Aby měl pás význam a ochránil vás, zároveň byl pohodlný, je potřeba si jej správně nastavit a připoutat se s ním.
Nejprve si nastavte sedačku. Začněte vzdáleností od volantu a pedálů, poté upravte sklon opěradla, sedáku a opěrku hlavy. Opěrka by měla být ve stejné úrovni jako vaše hlava. Následně uchopte pás, přetáhněte jej přes hruď, pás a zacvakněte do zámku. Vrchní část pásu by správně měla vést přes střed ramene, nikdy ne pod ním ani přes krk nad ním. V oblasti pasu veďte pás přes boky, nikoliv přes břicho. Pás musí být po celou dobu napnutý, nesmí být překřížený. Není vhodné poutat se na holé tělo nebo naopak na zimní bundu. Ideální je jedna, maximálně dvě vrstvy oblečení.
Kdy bezpečnostní pás nemusím použít
Zákon uděluje i výjimky, kdy pás za jízdy nemusíte použít. Jedná se například o bezpečnostní složky nebo posádku záchranného systému. Pásy by jim bránily pohotově reagovat. Ani instruktoři autoškoly, ani osoby menší jak 150 cm a starší 18 let nemusí být připoutaní.
Další skupinou jsou těhotné ženy, kterým by běžný pás v pokročilém stádiu těhotenství mohl fatálně ublížit. Spodní část pásu by totiž na břicho a plod v případě krizového brzdění nebo nárazu vyvinula obrovský tlak, což v těhotenství rozhodně není žádoucí. Proto by těhotné ženy měly používat speciální bezpečnostní těhotenský pás. Kvalitní lze pořídit okolo 1 000 Kč.
Ani pro zvířata není běžný pás koncipován. Domácího mazlíčka dle zákona nesmíte vozit volně v prostoru auta, ale máte povinnost ho řádně zabezpečit. Například když nechcete pejska vozit v kleci v kufru auta, je možné ho normálně posadit na zadní sedačku a speciálním postrojem ho připoutat do zámku klasického bezpečnostního pásu. Vy i pes budete v bezpečí.