Máte v plánu půjčit si některou z dodávek, aniž byste s jejím řízení měli předchozí zkušenosti? Opatrnost je určitě na místě. Větší rozměry dodávky oproti klasickému osobnímu autu si uvědomí snad každý, ovšem na rozdíl v jízdních vlastnostech mezi prázdnou a naloženou dodávkou si každý jen tak hnedka nevzpomene. Přitom je to základ, který jako řidič dodávky musíte brát v potaz, aby jízda pro vás a ostatní účastníky provozu byla co nejbezpečnější.
Jízda s naloženou dodávkou
U užitkových aut se předpokládá, že budou většinu času plně zatíženy, čemuž odpovídá i samotná konstrukce podvozku. Listová pera proto musí být dostatečně tuhá, aby unesla i ten nejtěžší přípustný náklad. Na co si dát pozor, je-li dodávka naložená?
- Předjíždění – výkon motoru a točivý moment nemusí být dostatečný k předjetí auta
- Brzdění – oproti prázdné dodávce se prodlouží brzdná dráha, se kterou je nutné počítat
- Ukotvení nákladu – nikdy nepřepravujte náklad volně v prostoru. Snadno se může poškodit, při náhlé změně směru jízdy nebo brzdění se změní jeho poloha, tím pádem i těžiště dodávky.
- Zatáčení – vyšší zatížení znamená i vyšší setrvačnou rychlost, vozidlo může tzv. vynášet
Jízda s prázdnou dodávkou
Jak jsme již výše zmínili, podvozek užitkových aut je primárně konstruován na přepravu nákladu. Jestliže pojedete s nenaloženou dodávku, dejte si pozor na odskakující zadní část. Tím, že není nákladový prostor zatížen, jsou listová pera na dodávku příliš tvrdá. Podvozek pak hůře kopíruje vozovku a na nerovnostech může záď odskakovat a způsobit smyk. Na co si dát pozor, jeli dodávka prázdná?
- Odskakující záď
- Boční vítr – velká plocha dodávky v kombinaci se silným větrem dokáže s autem pořádně zahýbat (samozřejmě i s naloženou, ale pokud je prázdná, důsledek bočního větru je o to intenzivnější)